Menu
Home Page

Governors

 

This page gives you information about the Governing Board at Park House Primary School.  

 

The role of the school Governing Board is a strategic one, and its key functions are to:

 

  • Set the vision, ethos and strategic direction for Park House Primary School.
  • Hold the school leaders to account for the performance of pupils and the performance of staff.
  • Ensure finances are well spent and represent value for money.

 

The Governing Board is made up of governors from a range of backgrounds who volunteer their time to support the school.  Staff governors, including the headteacher and teaching and non-teaching staff, make up the remainder of the governing board.  They each bring valuable knowledge and expertise to the role and often take on specific responsibilities within the governing body.  Governors attend Full Governing Board meetings at least six times a year.  

 

The Chair of the Full Governing Board is Martin Dore and the Vice-Chair is Phil Nicholson.

 

Governors visit the school regularly on both formal and informal occasions seeing at first hand all aspects of school life.  Governors are committed to holding the school to account and maintain a programme of termly monitoring visits and subsequent reports to ensure this.  This includes meeting with subject leads, learning walks and class visits.

 

All governors are very approachable and are happy to speak to parents and members of the local community.  If you need to contact a Governor please email the clerk on admin@parkhouse.derbyshire.sch.uk or pop into the School Office to leave a message and a Governor will respond within two working days.

We have a Co-opted Governor vacancy, if you are interested please see the attached information and have a chat with the school office.

 

Governor Vacancy Information - we have a vacancy for a co-opted governor.

Name

Position on Governing Board

Category

Key responsibility

Term of office

Start date

Term Expiry

FGB Attendance 2018/19

FGB

Attendance

19/20

Appointed by

Declaration of pecuniary, business, personal and educational interests.

Related to staff member

Steph Kavanagh

Headteacher

Staff

All

Ongoing

1/1/2019

Ongoing

4/4

4/4

Governing Board

Headteacher of the school

X

Martin Dore

Chair of Governors

Co-opted

Maths, PE, Exclusion, HT Performance Management

4 years - renewed

1/9/2019

31/08/2023

5/6

4/4

Governing Board

X

X

Phil Nicholson

Vice Chair of Governors

LA

English, ICT, Pupil Premium, Reception Class

HT Performance Management

4 years

14/1/2018

14/01/2021

6/6

4/4

Governing Board

Child at the school

X

Alison Harris

Deputy Head

Staff

SEND, Year 6

4 Years - renewed

16/01/2019

16/01/2023

6/6

4/4

Staff Election

Teacher of the school

X

Zoe Thorpe

Governor

Co-opted

Music, RE, Year 2

4 Years - renewed

1/9/2019

31/08/2023

6/6

4/4

Governing Board

X

X

Claire Chambers

Governor

Co-opted

English, Year 4

4 Years - renewed

9/10/2017

9/10/2021

3/6

2/4

Governing Board

X

X

Ruth Allen

Governor

Co-opted

Year 5

4 Years

1/07/2017

1/07/2021

6/6

3/4

Governing Board

Child at the school

X

Ruth Coulson

Governor

Parent

Science, Year 1

4 Years

10/5/2018

10/5/2022

6/6

3/4

Parent Election

Child at the school

X

Craig Whelpton

Governor

Co-opted

Art, D&T, Year 3

4 Years

13/7/2017

13/7/2021

4/6

3/4

Governing Board

Child at the school

X

Vacancy Governor Co-opted TBC TBC TBC TBC TBC TBC Governing Board  

X

Rachel Shepherd

Governor

Parent

SEND

4 Years

22/3/2018

22/3/2022

6/6

3/4

Parent Election

Child at the school

X

Fiona Boot

Governor

Parent

PSHE, Child Protection, Exclusion

4 Years

1/10/2018

2/10/22

2/6

2/4

Parent Election

Child minder and Wrap around childcare.

 

Child at the school

X

Dan Faulkner

Governor

Parent

 

4 Years

16/01/2020 

16/1/ 2024

2/2

Parent Election

Child at the school

 X

Mark Stanhope

Governor

Parent

 

4 Years

16/01/2020

16/1/2024

-

2/2

Parent Election

Child at the school

X

Previous Governors

 

Name

Position on Governing Board

Category

Key responsibility

Term of office

Start date

Term Expiry

FGB Attendance 2018/19

 

Elected by

Business interest

Related to staff member

Steve Coates

Governor

Co-opted

Geography, History, Year 6

4 Years - renewed

1/9/2015

31/8/2019

4/6

 

Governing Board

X

X

Dr Jessica Carter

Governor

Parent

Science

4 Years - renewed

1/9/2015

16/6/2019 Stepped down

3/6

 

Parent Election

X

X

Ged Philbin

Previous Headteacher

Staff

All

Ongoing

 

31/10/2018

Stepped down

 

 

Governing Board

X

X

Mark Watts

Governor

Co-opted

PE, H&S

4 Years

1/10/2018

6/2/2020

Stepped down

3/6

1/3

Governing Board

Child at the school

x

 

Previous Governor Information

Top